Inicjatywy lokalne

Gosia   24 sierpnia 2015   Brak komentarzy do Inicjatywy lokalne

Niestety polskie społeczeństwo jest nadal bardzo pasywne i bierne. Takie sprawy jak inicjatywy lokalne dopiero raczkują. Jednak możliwości do ich rozwoju są ogromne. Po pierwsze rośnie ilość funduszy, z których może skorzystać każdy marzący o rozwoju własnej inicjatywy. Po drugie, w społeczeństwie jest coraz więcej osób które chcą działać.

Dlaczego? Bo jesteśmy coraz lepiej wyedukowanym społeczeństwem obywatelskim, które chce mieć wpływ na to, co dzieje się wokół niego. I tak właśnie być powinno. Nikt poza mieszkańcami danego osiedla, miasteczka czy wsi nie wie lepiej co dla danej społeczności jest najlepsze. I tu naprzeciw potrzebom społeczeństwa wychodzi Unia Europejska, która dysponuje pieniędzmi na rozwój.

Fundusze unijne są szczególnie łatwe do zdobycia dla osób, które chcą współuczestniczyć w rozwoju własnej społeczności. Najłatwiej jest działać w sposób zorganizowany i dlatego powstają stowarzyszenia i instytucje, które starają się realizować potrzeby danej społeczności. Warto włączyć się w te działania. Można dzięki temu być obywatelem bardziej świadomym tego, co się wokół niego dzieje. Dzięki takim działaniom każdy może przyczynić się do stworzenia lepszej przyszłości i to takiej, którą sam sobie wymarzył.

Nie pozostawajmy więc biernymi i nie zostawiajmy wszystkiego w rękach polityków. Sami uczestniczmy w życiu społecznym i przyglądajmy się rządzącym. Oni przecież mają nam służyć, powinni więc z nami współpracować. Jeśli tylko się zorganizujemy i wystąpimy z inicjatywą, możemy zdziałać więcej niż nam się wydaje.