Pomoc dla uchodźców

Ostatnio głośnym tematem w Polsce jest kwestia pomocy dla uchodźców. Jest to temat niezwykle aktualny ponieważ coraz więcej uciekinierów z Afryki oraz Bliskiego Wschodu próbuje dostać się do Europy Zachodniej. Państwa Starego Kontynentu z czasem musiały zareagować i zacząć działać w sposób skoordynowany.

Między innymi dlatego, że dotychczas ciężar przyjęcia i utrzymania uchodźców z tych rejonów spadał na państwa Europy Południowej i jak łatwo się domyślić, z czasem zaczęły one tracić panowanie nad sytuacją. Sprawę pogorszyły wypadki, w których setki uchodźców zginęło na Morzu Śródziemnym.

Okazuje się bowiem, że wiele nielegalnych ucieczek z, na przykład Afryki, przeprowadzanych jest nie tylko przez osoby nieuczciwe, ale także takie, które nie cenią ludzkiego życia. Taka przeprawa może i często kończy się śmiercią wielu uciekinierów.

Ostatecznie wobec narastającego problemu władze państw Europy Zachodniej postanowiły zareagować. Zaapelowały o równy podział ciężaru przyjęcia uchodźców i o nie pozostawianie ich na pastwę losu. Gorąca dyskusja rozgorzała również w Polsce, gdzie dotychczas nie mieliśmy do czynienia z obcymi nam kulturowo i często religijnie mieszkańcami Afryki i Azji Mniejszej.

Co przemawia przeciwko przyjęciom uchodźców? Przede wszystkim nasze obawy o miejsca pracy oraz stereotypowe myślenie i uprzedzenia, które zrodziły się na bazie naszej niewiedzy. Jednak ogólnoludzkie uczucia powinny nas skłonić do pomocy. W ciągu naszej historii wielokrotnie pomagano nam i powinniśmy o tym pamiętać. Poza tym za przyjęciem uchodźców przemawiają aspekty ekonomiczne.