Rola kobiety z polityce

Łatwo zauważyć, że rola kobiet w polityce jest coraz większa. Widać to zarówno na polskiej, jak i zagranicznych scenach politycznych. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kobiety o – o ile w ogóle pełniły – to nigdy tak ważnych stanowisk. Dziś natomiast na porządku dziennym jest sytuacja, że kobieta pełni najważniejsze funkcje w państwie.

Nie jest jednak tak, że kobiety są już współcześnie uważane za równe mężczyznom. Kobieta musi włożyć często wiele więcej pracy w karierę i to nie tylko dlatego, że łączy ją na przykład z obowiązkami matki i pani domu. Jest traktowana na starcie mniej poważnie niż mężczyzna. Od wieków przyzwyczailiśmy się do mężczyzny w polityce. Kobiety musiały walczyć i walczyły przez setki lat, nim je dopuszczono do roli polityka. Nie wspominając już o tym że przez lata były pozbawione prawa głosu.

O pewnym niedowartościowaniu kobiet w polityce może świadczyć fakt, że są konieczne parytety zapewniające równość płci, by kobiety miały rzeczywisty dostęp do najwyższych funkcji w państwie. Z jednej więc strony wiele zostało już osiągnięte, z drugiej – kobieta na wyższym stanowisku nadal jest traktowana gorzej od mężczyzny. I jej dojście od tej pozycji wiąże się najczęściej z większym wysiłkiem. Czy tak musi już być? Oczywiście, że nie.

W ciągu ostatnich stu lat przeszliśmy prawdziwą rewolucję w zakresie myślenia o kobiecie i jej roli w społeczeństwie. Coraz więcej Polaków przekonuje się o tym, że kobieta – będąc z natury wrażliwszą i emfatyczniejszą od mężczyzny – może się lepiej od niego sprawdzać w polityce.